Jak vybrat ruční šroubovák?

Při koupi ručního šroubováku budete stát pře zásadním rozhodnutím - jaký hrot šroubováku potřebujete?

Plochý šroubovák

Plochý šroubovák je ideální pro tradiční řemesla jako jsou truhláři. Kvalitní vruty s drážkou vypadají velmi dobře, zvlášť jsou-li jejich drážky v jedné rovině. Dnes plochou drážku nalezneme spíše na starších zařízeních nebo starším nábytku.

 

Křížové šroubováky

 

Křížové šroubováky získaly velkou oblibu u řemeslníků, přesto jsou nyní nahrazovány drážkou Torx. Křížové drážky rozeznáváme dvě - Phillips a Pozidriv. Zatímco Phillips hroty se používají převážně na hlavách šroubů a sádrokartonářských vrutech. Pozidriv se používají především na vrutech do dřeva. Geometrie drážek je odlišná, aby se zabránilo použití šroubováku s nesprávným tvarem hrotu. Zatímco štěrbiny tvaru Phillips se směrem ke středu zužují, u typu Pozidriv jsou jejich hrany rovnoběžné, aby se snížila možnost vyklouznutí šroubováku. V praxi jsou tyto drážky často zaměňovány a tyto záměny vedou k poškození jak hrotu šroubováku tak utahovaného vrutu či šroubu.

 

Torxové šroubováky

Šroubováky s drážkou Torx se používají zejména na strojních konstrukcích, automobilech apod.. Jedná se o tvar s nejpevnějším spojením šroubovák - hlava šroubu. Zároveň je tato drážka nejodolnější proti opotřepování a vykluzování šroubu. Nevýhodou této drážky může být, že vruty na bitu příliš dobře nesedí a je třeba při začátku šroubování držet vrut prsty. Mnoho výrobců šroubováků tento problém řeší další úpravou tvaru šroubováku i drážky v hlavách vrutů.

 

Prohlédněte si naši kompletní nabídku ručních šroubováků pro kutily i profesionály.